پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: قرار رد دعوا وقرارعدم استماع دعوا
شرح پرسش: تفاوت های عمده میان قرار رد دعوا و قرار عدم استماع دعوا چیست؟
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: علوم انسانی > حقوق زمان ثبت سوال: سه‏شنبه، 13 مهر 1389 - 08:04:32 تعداد بازدید: 47707 تعداد پاسخ: 7
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
1

امتیاز پاسخ
[imgExp]

مجید باقری
ج، 20/02/92 - 22:11
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
قرار رد دعوی زمانی صادر می شود که قاضی به اصل دعوی وارد شده و پس از رسیدگی در ماهیت حقی برای خواهان احراز نمی گردد در اینصورت قرار رد دعوی صادر می گردد ولی عدم استمتاع دعوی زمانی است که شرایط طرح دعوی رعایت نشده است بطور مثال در قرار دادی شرط شده که قبل از طرح دعوی طرفین از طریق داور مرضی الطرفین حل اختلاف نمایند وخواهان بدون توجه به شرط مذکور اقدام به طرح دعوی نماید و یا خواهان فوت کند و پس از انحصار وراثت نام تعدادی از ورثه ذکر نشود در اینصورت قرار عدم استماع دعوی صادر میشود
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0

امتیاز پاسخ
[imgExp]

طیبه خسروی
ی، 25/01/92 - 12:12
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
قرار رد دعوا : زمانی که خواهان قبل از ختم دادرسی دعوا را استرداد کند / یا در زمان وجود ایرادات وثبات آن برای دادگاه / یا در زمان عدم ارائه گواهی اقامه دعوای منوط به ( اناطه ) به دادگاه رسیدگی کننده به دعوای اصلی / یا زمانی که دادگاه تجدید نظر دادخواست نخستین را ناقص تشخیص دهد به خواهان اخطار رفع نقص میکند و خواهان ظرف 10روز جهت رفع نقص مراجعه نکند / یا دادگاه نخستین مکلف به صدور قرار رد دعوا بوده ولی این کار را انجام نداده و به رسیدگی ادامه میدهد و حالا حکم در دادگاه تجدید نظراست و دادگاه تجدید نظر آن را فسخ و قرار رد دعوا را صادر میکند .

* قرارهای رد دعوا قابل فرجام نیستند .

قرار عدم استماع دعوا : زمانی صادر میشود که رسیدگی به ماهیت دعوا به علت مانعی که وجود دارد قانونا مجاز نیست .

مثل وقتی که در تاریخ تقدیم دادخواست خوانده دعوا فوت می کند .

*در این قرار و قرار رد دعوا هزینه دادرسی پرداخت شده قابل استرداد نیست .
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0

امتیاز پاسخ
[imgExp]

سید مهدی رضوی
ی، 25/01/92 - 01:31
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
وچند نکته:

نکته1: قرار عدم استماع دعوا در مواردی صادر می شود که دعوا با توجه به مواد ق. آ. د. مدنی و سایر مقررات غیر قابل استماع است.

نکته2: قرار عدم استماع دعوا با توجه به معیار مزبور در صورتی صادر می شود که قانونگذار در خصوص مورد، قرار رد دعوا را پیش بینی ننموده باشد.

نکته3: هیچ تفاوتی بین آثار قرار رد دعوا و قرار عدم استماع دعوا وجود ندارد. بنابراین صدور هر یک به جای دیگری لطمه ای به حقوق اصحاب دعوا وارد نمی نماید و در هر دو مورد هزینه دادرسی پرداخت شده، قابل استرداد نمی باشد. ضمناً هیچ یک از دو قرار مزبور از اعتبار امر قضاوت شده برخوردار نمی باشند.

نکته4: اقامه مجدد دعوا پس از صدور هر یک از دو قرار مزبور، علی الاصول بلامانع است مگر این که با مانع دیگری مواجه باشد.

با تشکر و آرزوی موفقیت
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0

امتیاز پاسخ
[imgExp]

سید مهدی رضوی
ی، 25/01/92 - 01:27
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
با عرض سلام و خسته نباشید
قرار رد دعوا و عدم استماع دعوا به عنوان دو قرار خارج‌کننده پرونده از جریان دادرسی در دادگاه‌ها مطرح هستند. آقای دکتر قدرت‌الله واحدی نوایی در رابطه باتفاوت های عمده میان این دو قرار این چنین اذعان می دارند:
در مورد قرار عدم استماع دعوا، قانون‌گذار این قرار را با قرار رد دعوا با هم در بند (ب) ماده ۳۳۲ قانون آیین دادرسی مدنی که ناظر به قرارهای قابل تجدیدنظر است، آورده است. شاید به این جهت که نتیجه هر دو قرار به زیان مدعی و به سود مدعی‌علیه است. ولی این دلیل موجهی برای یکسانی این دو نوع از قرارها نیست، چراکه ماهیتا با هم فرق دارند. قرار رد دعوا ناظر به مواردی است که یا به علت عدم رفع نقص نسبت به موارد اعلامی دفتر دادگاه، قرار رد دادخواست صادر می‌شود و یا این‌که دادگاه به دعوا رسیدگی کرده و به علت عدم رعایت مقررات قانونی قرار دعوا را صادر کرده است و حال آن‌که در مورد قرار عدم استماع دعوا اصولا رسیدگی توسط دادگاه انجام نگرفته است و مبنای اتخاذ چنین تصمیمی از سوی دادگاه آن است که شرطی از شرایط اساسی اقامه دعوا وجود ندارد.

مثالهای در زمینه عدم وجود شرایط اساسی دعوا که منجر به صدور قرار عدم استماع دعوا از سوی دادگاه می‌شود
به عنوان مثال، مدعی در دعوای مطروحه ذینفع نیست، در حالی که به موجب ماده ۲ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی دادگاه وقتی به دعوایی رسیدگی می‌کند که از سوی شخص ذینفع در دعوا مطرح شده باشد و اگر غیر از این باشد، دادگاه قرار عدم استماع دعوا را صادر می‌کند، نه قرار رد دعوا، زیرا به اصل دعوا و ادعا رسیدگی نکرده است. مانند این‌که خواهری که شاهد عدم پرداخت نفقه خواهر خود از سوی شوهرش است. او به دادگاه مراجعه و دادخواستی به آن مرجع تقدیم می‌کند به این خواسته که مرجع قضایی شوهر خواهرش را به پرداخت نفقه زوجه خود ملزم و محکوم کند. در اینجا اگرچه دعوا، در حقیقت دعوای به حقی است، ولی دادگاه به دلیل این‌که خواهر این خانم در دعوای مطرح شده نفعی ندارد و ذینفع یعنی خواهر این خانم خودش باید اقامه دعوا کند و یا وکیل دادگستری را برای اقامه این دعوا انتخاب کند، طرح دعوا از سوی خواهر موصوف را برخلاف ماده ۲ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی محسوب و ناگزیر به صدور قرار عدم استماع دعوا مبادرت می‌ورزد.
مورد احتمالی دیگر برای صدور قرار عدم استماع دعوا، اقامه دعوای رفع تصرف عدوانی است از سوی مالک بر علیه سرایدار، خادم، کارگر و یا هر امین دیگر بدون ارسال اظهارنامه قانونی و ابلاغ آن به اشخاص مذکور. توضیح آن‌که از شرایط اصلی و اساسی اقامه این نوع از دعوا آن است که مالک قبلا اظهارنامه قانونی مبنی بر رفع تصرف از ملک خود را برای خوانده دعوا ارسال کند و به او ابلاغ شود. این موضوع در ماده ۱۷۱ قانون آیین دادرسی مدنی ذکر شده است. طبق این ماده، سرایدار، خادم، کارگر و به‌طور کلی هر امین دیگری، چنانچه پس از ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه مالک یا ماذون از طرف مالک یا‌کسی که حق مطالبه دارد مبنی بر مطالبه مال امانی، از آن رفع تصرف نکند، متصرف عدوانی محسوب می‌شود. طبق تبصره این ماده، دعوای تخلیه مربوط به معاملات با حق استرداد و رهنی و شرطی و نیز درمواردی که بین صاحب مال و امین یا متصرف قرارداد و شرایط‌خاصی برای تخلیه یا استرداد وجود داشته باشد، مشمول مقررات این ماده نخواهند بود. بنابراین وقتی مالکی به طرح دعوای رفع تصرف عدوانی اشخاص یاد شده به عنوان امین بپردازد، دادگاه به دلیل این‌که شرط اصلی پذیرفتن این دعوا یعنی ابلاغ اظهارنامه قانونی انجام نشده است، قرار عدم استماع دعوا را صادر خواهد کرد. البته مالک می‌تواند با رفع این نقیصه با ارسال اظهارنامه و ابلاغ آن به طرف و انقضای مهلت ۱۰ روز مقرر در قانون، مجددا در دادگاه اقامه دعوا کند.

وقرار رد دعوا از آرایی است که بیش از سایر قرارهای قاطع دعوا از دادگاهها صادر می­شود. قانونگذار صدور قرار رد دعوا را در مواردی پیش­بینی نمود که یکی از ایرادات مذکور در بندهای 3 تا 11 ماده 84 قانون جدید مطرح شده باشد.مثال هایی در رابطه با قرار رد رعوا که ممکن است درموارد متعدد صادر شود مثل : ردّ دعوایی که سابقه صدور رأی قطعی و اعتبار امر مختومه دارد- مدعی اهلیت اقامه دعوی ندارد مانند دعوی صغیر و محجور به طور کلی- طرح دعوی بدون انجام مقدمات و شرایط قانونی لازم مثل مورد طرح دعوای اعتراض ثالث علیه یکی از طرفین دعوای اصلی- ابطال دادخواست در مورد استرداد دادخواست توسط مدعی در فرجه قانونی یا عدم تودیع هزینه کارشناسی از سوی وی یا عدم حضور وی جهت اخذ توضیح و ... می باشد.

وچند نکته:
نکته1: قرار عدم استماع دعوا در مواردی صادر می شود که دعوا با توج
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1

امتیاز پاسخ
[imgExp]

محمد دولتخواه
ش، 20/09/89 - 02:28
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
با سلام
مهمترین تفاوت قرار رد دعوا با قرار عدم استماع دعوا در این است که در قرار رد دعوا پرونده برای همیشه مختومه و موضوع ان غیر قابل طرح مجدد است.در حالی که در قرار عدم استماع دعوا موضوع پرونده قابل طرح مجدد میباشد .
موفق باشید.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0

امتیاز پاسخ
[imgExp]

میثم سلیمانی پور
د، 26/07/89 - 10:35
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
سلام قرار عدم استماع دعوا وقتی صادر میشه که ماده 2 آیین دادرسی رعایت نشده باشه و خیلی زمیتش محدوده ولی قرار رد دعوا وقتی صادر میشه که بندهای 2 3 4 5 و 6 ماده 84 آ.د.م.رعایت نشن و همچنین محل اقامت خواهان و مشخصاتش معلوم نباشه.برای اطلاع بیشتر رک به کتاب آیین دادرسی مدنی دکتر عبداله شمس.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1

امتیاز پاسخ
[imgExp]

هادی قائمی
ش، 17/07/89 - 14:50
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
با سلام
قانون آیین دادرسی مدنی علی رغم این که در ماده332 قرار عدم استماع دعوا را به تبع اصل دعوا قابل تجدید نظر دانسته لیکن مشخص ننموده که در چه زمانی دادگاه می تواند مبادرت به صدور چنین قراری نماید لیکن در خصوص صدور قرار رد دعوا قانون موصوف موادی را به خود اختصاص داده است.بنابراین اولاً، موارد صدور قرار رد دعوا در قانون منصوص می باشد ثانیاً، هر زمان که پرونده ای به هر دلیلی قابل رسیدگی نبوده و در قانون نیز تکلیفی برای آن مشخص نگردیده قرار عدم استماع صادر می گردد.
موفق باشید
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -


 
     
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت فرایند سازان توسعه می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 2010 IrExpert.ir - Privacy Policy (in Persian)